تاریخچه ی لباس دکلته

3

دی

تاریخچه ی لباس دکلته

تاریخچه ی لباس دکولته :

لباس دکولته
دکولته ( یا قفسه ی سینه )
با این حال، این اصطلاح معمولا به یک خط گردن گفته می شود که شکاف را نشان می دهد یا بر آن تاکید می کند.
کولته واژه ای فرانسوی است که از"decolleter" گرفته شده است، به معنی آشکار کردن گرن یا به معنای واقعی کلمه "بدون یقه" این اصطلاح برای اولین بار در ادبیات انگلیسی مدتی قبل از سال1831.

لباس دکولته
لباس هایی که گردن و قسمت بالای سینه ی زنان را در معرض دید قرار می داد حداقل از قرن یازدهم در اروپا بسیار رایج و بدون بحث بود.این مد در دوره ی ویکتوریا در قرن نوزدهم ادامه یافت.لباس های مجلسی، مخصوصا دارای دکولته های ویژه ای هستند که برای نمایش و تاکید بر روی صورت طرهحی شده اند.
پوشیدن لباس هایی کوتاه که سینه را در معرض دید قرار می دهد، مقبول تر از امروز است. در حالی که پاها، مچ پا یا شانه های برهنه یک زن بیشتر از سینه ها در معرض است.
با این حال، در قرن پانزدهم میلادی، اگنس سورل، معشوقه ی چارلز هفتم فرانسه، با پوشیدن لباسی از دکولته که سینه های او را کاملا در دادگاه فرانسه باز گذاشته بود برتن کرده بود و از آنجا مد را شروع کرد.

decolleter
در قرن شانزدهم، مد های زنانه که دارای سینه هایی کاملا در معرض دید بودند، در بین زنان  از هر موقعیت اجتماعی، معمول بود.
سبک های دکولته در قرن هفدهم در انگلیس رواج داشت و حتی ملکه ماری دوم هنریتا ماریا، همسر چارلز اول انگلیس، با سینه هایی کاملا برهنه به تصویر کشیده شدند.
در محافل اشرافی و طبقه بالا، گاهی اوقات نمایش سینه ها به عنوان نمادی از وضعیت، به عنوان نشانه ای از زیبایی، ثروت یا موقعیت اجتماعی در نظر گرفته می شد.

دکلته
از دوره رنسانس به بعد، سینه های برهنه حتی با مجسمه های برهنه یونان کلاسیک که بر هنر مجسمه سازی و معماری آن دوره تاثی داشتند، ارتباط برقرار کرد.
بعد از انقلاب فرانسه دکولته ها در جلو بزرگتر و در عقب کوچکتر می شدند.در طول دوره های 1795-1820،بسیاری از زنان لاسی پوشیده اند که از دامن و شانه های آن باز می شود. در اواخر دوره ویکتوریا (پایان قرن نوزدهم) یقه کامل مد بود، اگرچه برخی از لباس های دکولته در موارد رسمی پوشیده می شدند.

اشتراک گذاری

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد