لباس عروس های مختلف سراسر دنیا

14

دی

لباس عروس های مختلف سراسر دنیا

30 مدل لباس عروس از سراسر دنیا :

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که عروس های سراسر دنیا  در روز عروسی خود چه می پوشند؟
تنوع شگفت انگیز و رنگارنگ لباس عروس های مختلف از سراسر جهان را کشف کنید.
روز عروسی همیشه یک رویداد مهم برای هر فرهنگی است، زیرا نماد اتحاد خانواده ها و ساختن یک جامعه بزرگتر است.
لباس‌های عروسی کلاسیک امروزی تنها در قرن نوزدهم به لطف ملکه ویکتوریا محبوب شدند. او اولین زنی بود که لباس عروس سفید پوشید. قبل از او، زنان لباس سنتی یا لباسی را انتخاب می کردند که با مد روزگار باشد.
اکنون به ندرت می توان لباس عروسی را پیدا کرد که سفید نباشد. با این حال، در برخی از فرهنگ ها، به ویژه در آسیا و آفریقا، زوج های جوان هنوز لباس های عروسی سنتی را ترجیح می دهند. از این رو عکس های عروس و دامادهایی که لباس های سنتی بر تن کرده اند برای مراسم عروسی خود از سراسر دنیا انتخاب کرده ایم.
برای عروس های سراسر دنیا، پیدا کردن لباس عروس مناسب یکی از هیجان انگیزترین بخش های جشن می باشد.
در برخی از فرهنگ ها، مرسوم است که عروس در طول مراسم عروسی لباس های متعددی را می پوشد.(مانند عروسی سنتی مراکشی)
البته همه ی عروس ها از آداب و رسوم خانواده یا کشورهای مبدا پیرو نمی کنند و هر عروسی در نوع خود منحصر به فرد و خاص است.
در فرهنگ ها و کشورهای سراسر جهان، هیچ دو عروسی شبیه هم نیستند، اما یک موضوع مشترک وجود دارد : لباس اغلب یکی از مورد انتظار ترین عناصر است.فرقی نمی کند رنگ، طول و پارچه ی لباس های عروسی، در سرتاسر جهان به شیوه های خاص خود معنا دار و نمادین هستند.
در کامبوج، یک عروس سنتی ممکن است لباسی بپوشد که نسل ها متعلق به خانواده ی او بوده است. در مراکش، عروس ممکن است از سه تا هفت تغییر لباس در طول مراسم داشته باشد. اگر در یک عروسی در الجزایر شرکت کنید، می توانید انتظار داشته باشید که طرح های زیبای حنا را روی دست و پای عروس ببینید و حتی ممکن است شب قبل از مراسم دجشن حنا شرکت کنید.
همه ی کشورها یا زوج ها از سنت های خاصی پیروی نمی کنند، و هر عروس و لباس، داستان منحصر به فردی را روایت می کند.
در سایت مهشاد رودکی مدل های مختلف لباس عروس از 30 فرهنگ سراسر دنیا آورده شده است.

1.فیلیپین :

فیلیپین


این عروس فیلیپینی لباس پیچیده و دو تکه به تن دارد که شبیه لباس ملی فیلیپین است.
طبق خرافات فیلیپینی، بدشانسی است که عروس یک روز قبل از عروسی لباس خود را امتحان کند.

2.ژاپن :

japan


در ژاپن، سبک مرسوم شینتو در عروسی به پوشیدن چند لباس عروس در طول مراسم نیاز دارد.
لباس عروس ممکن است از نظر رنگ و بافت ساده باشد، در حالی که کیمونوی پذیرایی به طور سنتی قرمز و طلایی است و با طرح های نمادین مانند جرثقیل و شکوفه هاای گیلاس پر شده است که نشان دهنده ی خوشبختی است.
تغییر لباس سنتی عروس بعد از مراسم نز نماد این است که او رنگ خانواده شوهرش را به خود گرفته است.

3.پاکستان :

pakestan


در فرهنگ پاکستان، عروس ها به طور سنتی جواهرات طلا و لباس هایی با رنگ های غنی و طرح های بافته شده زیبا می پوشند.
عروسی پاکستانی شامل تعدادی سنت از جمله "مایون" است که در آن روغن و زردچوبه روی صورت عروس می مالند تاا در این سنت به نام "مهندی" که در آن او با لباس های روشن و حنا زیبا می شود، روی صورت او بدرخشد.

4.ازبکستان :

uzbekistan


در ازبکستان، لباس عروس به طور سنتی هدیه ای به عروس است.پس از عروسی، لباس در خانه عروس و خانواده او آویزان می شود تا مهمانان و دوستان بتوانند آن را تحسین کنند.
به گزارش بی بی سی این عادی است که لیست مهمانان در مراسم عروسی در ازبکستان بیش از 400 نفر را شامل شود و هزینه ی عروسی به طور متوسط 20000 دلار است.در سال 2018، دولت این کشور محدودیت هایی را برای هزینه های شدید در مراسم عروسی پیشنهاد کرد.

5.کره جنوبی :

south korea


بسیاری از عروسی های مدرن کره جنوبی ترکیبی از تاثیرات غربی و سنتی هستند.در اینجا، عروس پس از ازدواج در کلیسای اتحاد در کره جنوبی، لباس مجلسی تا زمین می پوشد.
از آنجایی که عروسی های سنتی کره ای رواج کمتری پیدا کرده، نسل های جوان تر از زوج های ساکن در کره جنوبی تصمیم گرفته اند عهد و پیمان خود را باهم رد و بدل کنند که این امر باعث می شود دستور العمل های آزاد در مورد لباس ارائه شود.

6.کامبوج :

cambodia

در کامبوج، عروس به طور سنتی لباس ابریشمی به نام سمپوت می پوشد که اغلب به رنگی پرنگ با جزئیات بافته شده است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.
سمپوت لباس ملی کامبوج است و سبک ها، رنگ ها و پارچه های مختلف لباس به طور سنتی برای نشان دادن طبق افراد استفاده می شد.
برخی از عروس ها در کامبوج لباس عروسی با الهام از غرب را انتخاب می کنند که عناصری از فرهنگ سنتی کامبوج را القا می کند، مانند پوشش های پیچیده سر و جزئیات توری.
به گفته سازمان نویسندگی کامبوج، برای برخی از مراسم عروسی، انتظار می رود رنگ لباس مهمانان با رنگ تم مراسم عروسی همخوانی داشته باشد.

7.خاکا :

khaka


لباس سنتی عروس در میان مردم خاکا که در روسیه زندگی می کنند، دارای کلاه پشمی و دمپایی سنگین برای گرم نگه داشتن عروس ها در دمای زیر صفر است.
به گفته بریتانیکا، از نظر تاریخی، خاکاس ها گله داران کوچ نشین بوده اند و پرورش گوسفند و بز حتی امروزه برای آنها یک فعالیت اقتصادی مهم است.

8.هند :

india


در فرهنگ هندی، عروس ها لباس های رنگارنگ مزین به نام لهنگا می پوشند.رسم بر این است که عروس برای مراسم یک لهنگا و برای پذیرایی یک لهنگای دیگر می پوشد.
سایه های قرمز و صورتی رنگ های مرسوم برای لباس عروسی هندی هستند، زیرا آنها نماد شادی و خوش شانسی هستند.طبق سنت هندی، رنگ قرمز یاد آور اتحاد دو نفر و نماد طلوع خورشید است.
عروس ها در هند نیز هنگام شرکت در مراسم، روسری های پیچیده ای از گل می پوشند.
مراسم تعویض گل یک مراسم خاص در مراسم عروسی هندی است. عروس و داماد همدیگر را در روسری های گل می پیچند که نشان می دهد برای شروع زندگی مشترکشان هیجان زده هستند و یکدیگر را به عنوان زن و شوهر می پذیرند.

9.ارتدوکس :

orthodox


فرهنگ یهودی فوق ارتدوکس بر فروتنی تاکید دارد.در اینجا عروس تنها با نشان دادن دست ها و صورت خود، با پوشیدن لباس های توری بر روی سر و تا روی کف زمین، سنت را حفظ می کند.
در اینجا عروس حجاب می پوشد نه لزوما به این دلیل که یک هنجار رایج عروسی است.در یهودیت، رسم پوشاندن سر زنان، ریشه کتاب مقدسیدارد.

10.نیجریه :

nigeria


در نیجریه، لباس اعضای خانواده عروس و داماد به اندازه جشن عروسی مهم است. والدین، خواهران و برادران و سایر اعضای خانواده "آسو ابی" یا تکه هایی از لباس های خانواده می پوشند و برخی از خانواده ها لباس ها یا رنگ های خاصی دارند که برای مراسم عروسی می پوشند.
عروسی های نیجریه همچنین شامل یک سنت به نام پاشیدن پول است که در آن عروس و داماد پول نقد می گیرند. به گفته کورتنی برند، وبلاگ نویس و نویسنده، که یک مراسم عروسی در نیجریه برگزار کرده است، پول پاشی معادل "برکت دادن به عزیزانتان است".

11.مراکش :

morocco


یک لباس فقط شروعی برای عروس سنتی مراکشی است. یک مراسم عروسی  مرسوم مراکشی می تواند شامل سه تا هفت تغییر برای عروس باشد، اما او به طور سنتی عروسی را با پوشیدن یک لباس بلند سفید با لایه هایی از جواهرات طلایی تزئین شده آغاز می کند.
در عروسی های مراکشی، عروس می تواند رنگ کفتان خود را بر اساس معنی معنوی انتخاب کند. به گفته ، رنگ زرد برای دفع شر استفاده می شود و رنگ سبز باعث خوشبختی می شود.

12.تایلند :

thailand


یک عروس تایلندی بسته به آداب و رسوم خود خانواده اش ممکن است یک لباس ابریشمی سنتی در یکی از شش مدل بپوشد.
عروس های مدرن در تایلند اغلب به یک کنوانسیون لباس عروسی پایبند نیستند، اما یک قانون عمیقا ریشه در فرهنگ تایلند دارد : نه عروس ها و نه شرکت کنندگان در مراسم عروسی یا پذیرایی نباید لباس سیاه بپوشند، زیررا اعتقاد بر این است  که این امر بدشانسی است و نماد عزاداری است.

13.مقدونیه :

macedonia


عروس در مقدونیه معمولا لباس های گلدوزی شده به رنگ های قرمز، سفید و طلایی می پوشد.
روستای گالیکنیک در مقدونیه جشن عروسی سالانه ای برگزار می کند که آن را " سنتی ترین جشنواره عروسی اروپا " می نامد. مردم از سر تا سر جهان برای جشن گرفتن ازدواج و ارتباط مجدد با ریشه های آنها به این روستا سفر می کنند.

14.فرهنگ غربی :

western culture


اگرچه سفید شاید رایج ترین رنگ لباس عروس  در فرهنگ غربی است، اما همیشه انتخاب اصلی نبود. در طول قرن نوزدهم، زنان در ایالات متحده به سادگی بهترین لباس خود را می پوشند که معمولا سفید بود.

15.پرو :

peru


در دهکده ای کوهستانی در پرو، عروس لباسی می پوشد که ترکیبی از لایه ها، رنگ ها و بافت های زیبا است.
به گزارش ، عروس و داماد همچنین یک پانچو و دامن عروسی برای عروسی خود دارند.

16.بالی :

bali


عروس های بالیایی در اندونزی از طلایی های چشم نواز گرفته تا قرمزهای پررنگ و رنگ های جواهری، مراسم عروسی را با پوشیدن لباس های زیبا و لباس های پیچیده می گذرانند.
طبق سنت اندونزیایی، عروس و داماد چند روز قبل از مراسم رسمی عروسی در خانه عروس حلقه می بندند تا به معنای پیوند آینده دو خانواده باشد.

17.الجزایر :

algeria


عروس الجزایری به طور سنتی کفتان مخملی یا ردای بلند با روسری دستبافت با حاشیه های ابریشمی دقیق می پوشد.
عروس ها در الجزایر بسته به آداب و رسوم و سنت های خانواده ممکن است لباس های خود را در طول مراسم عروسی تغییر دهند."یک زن خاص به نام ماچتا وجود دارد که تنها وظیفه اش کمک به عروس در تغییر و خارج کردن گروه هایش است.

18.روسیه :

russia


چادر عروس روسی محور اصلی این مجموعه است و به طور سنتی از مروارید و گل توری ظریف ساخته می شود. همچنین مرسوم است که عروس لباس سفید بپوشد که نشان دهنده ی شادی و خلوص در فهنگ روسیه است.
یکی دیگر از رسوم عروسی روسی این است که دوستان عروس کفش او را می دزدند و داماد و دوستانش باید مبلغی واقعی یا نمادین برای کالای دزدیده شده بپردازند.

19.مالزی :

malaysia

عروس مالزیایی با الهام از کبایا، که پوشاک مرسوم مالزی و مناطق اطراف آن است، لباس مجلسی تا زمین پوشیده از جواهرات و گلدوزی های زیبا می پوشد.
طبق گفته کتابخانه ملی سنگاپور، در فرهنگ مالزی، عروس دستیار روز عروسی به نام ماکاندا م دارد که مسئول هماهنگی تغییر لباس، جواهرات و آرایش است.

20.غنا :

ghana

 

عروسی های سنتی غنا بسیار رنگارنگ هستند. طرح های پارچه ملی در رنگ ها و طرح های مختلف متفاوت است. هر خانواده الگوی پارچه مخصوص به خود را دارد.

21.رومانی :

romania


امروزه اکثریت قریب به اتفاق جوانان رومانیایی عروسی به سبک مدرن را ترجیح می دهند. با این حال، هنوز هم می توان مراسم سنتی را در مناطق دورافتاده دید. اگرچه رومانی بزرگ نیست، اما هر یک از مناطق آن لباس عروس مخصوص به خود را دارند.

22.سریلانکا :

srilanka


عروس معمولا در روز عروسی در مرکز توجه قرار می گیرد. با این حال، اگر به یک عروسی سنتی سریلانکا دعوت شده باشید، نمی توانید چشم خود را از داماد بردارید.

23.اسکاتلند :

scotland


در اسکاتلند، داماد به طور سنتی لباس قبیله خود را می پوشد. بعد از مراسم عروسی، داماد شالی را که با رنگ‌های قبیله‌اش تزیین شده است، دور شانه‌های همسرش می‌بندد تا نمادی از مشارکت او در خانواده جدید باشد.

24.اندونزی :

indonesia


عروسی های اندونزیایی از جزیره ای به جزیره دیگر می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. این کشور نسبتا کوچک با بیش از 300 گروه قومی و 6 دین اصلی، محل تلاقی فرهنگ ها و تمدن های مختلف است.

25.لهستان :

poland


یک عروس لهستانی به طور سنتی یک لباس سفید و یک حجاب کامل  می پوشد. داماد اغلب یک گل داخل سوراخ دکمه اش می گذارد تا با دسته گل عروسش هماهنگ باشد. اگر متوجه شدید که یک عروس به‌طور نامحسوس بخشی از لباس عروسی خود را برای پوشاندن رویه کفش داماد حرکت می‌دهد، ممکن است از یک عقیده سنتی پیروی کند که این امر به اوموقعیت برتری در رابطه می‌دهد.

26.مغولستان :

mongolia


در مراسم عروسی سنتی مغولستان، عروس و داماد هر کدام لباس‌هایی به نام دیل می‌پوشند که نوعی لباس طرح‌دار است که برای قرن‌ها توسط مغول‌ها و دیگر قبایل عشایری در آسیای مرکزی می‌پوشیدند.

27.مجارستان :

hungary


در عروسی های سنتی مجارستان، لباس عروس معمولا شامل یک لباس گلدوزی شده با نقش های گلدار و سه رنگ روشن است. او اغلب زیر دامن های زیادی می پوشد و همچنین یک لباس سر مفصل با گندم بافته شده در آن می پوشد.

28.اریتره (شمال شرق آفریقا) :

eritrea


لباس سنتی عروس و داماد اریتره شامل تاج های مخملی تیره و لباس هایی با تزئین طلایی است. گلدوزی های رنگارنگ ( تیلفی ) دست ساز تزئین می شود.

29.چین :

china


بسیاری از زوج های چینی در جشن عروسی خود یک مراسم چای را می گذارند. هر دو عروس و داماد برای مراسم چای چینی خود از لباس های سنتی استفاده می کنند. لباس های دو تکه آن ها اژدها و ققنوس را نشان می دهد."نماد های یک ازدواج هماهنگ"

30.آفریقای جنوبی :

south africa


الگوی شوشوه به عنوان بخشی از طراحی مدرن و سنتی بود آفریقای جنوبی است. شوشوه نوعی پارچه چاپی است که در این کشور رایج است.  

 

اشتراک گذاری

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد