انواع پوشش سنتی هند

9

آذر

انواع پوشش سنتی هند

انواع پوشش سنتی هندی :
وقتی درمورد لباس سنتی هندی صحبت می کنیم همه فورا به یاد ساری های رنگارنگ مشهور می افتند.با این حال جالب است که بدانید لباس های سنتی هند بسیار متنوع هستند و درواقع هر منطقه و بخش از این کشور پهناور لباس سننتی مخصوص به خود را دارد.
1-شلوار کمیز و چوریدار : (Shalwar kameez and Churidar)

چوریدار
سلوار یا شلوار کمیز و چوریدار روی هم رفته نوعی پوشش و لباس سنتی هندی راحت برای زنان است که به ویژه در مناطق کشمیر و پنجاب پوشیده می شود.این لباس به دلیل راحتی که دارد یکی از رایج ترین و مشهورترین انواع لباس سنتی هندی به شمار می رود.این پوشش از از یک شلوار پیژامه مانند به نام سلوار یا همان شلوار تشکیل می شود که در قسمت کمر و مچ پا تنگ می شود.کمیز هم نوعی پیراهن بلند و گشاد است که روی شلوار پوشیده می شود.چوریدار هم گاهی به جای شلوار پوشیده می شود و تفاوتش این است که در قسمت کمر، ران و مچ پاهاتنگ تر از سلوار است.امروزه طراحان مد با استفاده از رنگ ها و طرح ها و پارچه های شاد و متنوع، ترکیب های زیبایی از شلوار کمیز و چوریدار به وجود می آورند.
2-ساری : (Saree)

ساری
یکی از مشهورترین انواع لباس سنتی هندی، ساری است به طور کلی این لباس از یک پارچه چهار تا نه متر دوخته نشده تشکیل شده است که زنان هندی آن را به شیوه های مختتلفی دور بدنشان می پیچانند.یکی از رایج ترین شیوه های بستن این پارچه به صورت مورب روی سینه و شانه سمت مقابل قرار بگیرد.زیر پارچه ساری هم معمولا زنان پیراهن یا بلوزی می پوشند که کوتاه است و شکم را نمی پوشاند.
3-لهنگا چولی : (Lehenga choli)

لهنگاچولی
لهنگا چولی یا گاگرا چولی مشهورترین لباس سنتی هندی در مناطق شمالی هند مثل اوتار پرادش، مادیا پرادش، راجستان و گجرات است.این لباس زیبا در میهمانی ها و ضیافت های رسمی و به عنوان لباس عروس هم استفاده می شود و تنوع بیشماری از رنگ و طرح و پارچه را می تواند دربربگیرد.لهنگا یا گاگرا درواقع یک دامن بلند و کلوش است که همراه با بلوزی کوتاه (مثل لباس زیر ساری) می پوشند که شکم را نمی پوشند.لهنگاچولی معمولا همراه با پارچه ای رنگارنگ و شاد به اسم چونری پوشیده می شود که دور تا دور آن با تور دوخته شده روی سر قرار داده می شود.
4-پانچ یا لونگی : (Panche or Lungi)

لنگی
پانچ یا لونگی یکی دیگر از مشهورترین انواع پوشش و لباس سنتی هندی هاست که تا حدود زیادی شبیه به لنگ خودمان است.لونگی درواقع یک پارچه بلند است که به شیوه ای خاص دورکمر پیچیده می شود و یکی از محبوب ترین انواع لباس سنتی هندی به شمار میرود.لونگی معمولا از جنس کتان پنبه تهیه می شود و گاهی به شکل یک خمره دوخته می شود.هم زنان و هم مردان هندی از لونگی استفاده می کنند و بیشتر آن را در موقعیت های غیر رسمی، دوستانه و راحت می پوشند.
5-شلوار دوتی : (Dhoti)

دوتی
دوتی نام یکی دیگر از مشهورترین انواع سنتی هندی است که درواقع لباس و پوششی مردانه به حساب می آید.این نوعی شلوار بسیار گشاد است که 4، 5 متر طول دارد و در اطراف کمر و مچ پاها بسته می شود و گره ای در قسمت کمر دارد. در هند شلوار دوتی غالبا همراه با پیراهنی گشاد به نام کورتا پوشیده می شود و این ست لباس در نواحی شرقی هند باهم و به صورت دوتی کورتا نامیده می شود.
6-کت و شلوار باندگالا : (Bandhgala)

باندگلا
باندگالا که به نام جودپوری هم شناخته می شود ست کت و شلوار سنتی هندی برای مردان است.خاستگاه اصلی این نوع پوشش به ایالات جودپور بر می گردد و به همین دلیل هم از زمان استعمار انگلیس به نام کت و شلوار جودپوری شهرت پیدا کرده است. این پوشش درواقع یک کت و شلوار غربی است که هندی ها تزئینات و طرخ های سنتی هندی را به آن اضافه کرده و آن را بومی سازی کرده اند.دکمه های این کت معمولا تزئین شده و پر نقش و نگار هستند و یقه نسبتا بلندی هم دارد.در بین انواع لباس سنتی هندی کت و شلوار باندگالا تقریبا جدید و مدرن محسوب می شود و در موقعیت های رسمی و غیر رسمی پوشیده می شود.
7-آچکان یا شروانی : (Achkan or Sherwani)

آچکان
آچکان نوعی کت بلند برای مردان است که بلندی آن تا زانو می رسد. در قدیم این کت لباس سنتی هندی ویژه دربار سلطنتی بوده است که درطول زمان متحول شده و به پوششی روزمره تبدیل شده است.مت آچکان که شروانی هم نامیده می شود از جلو باز است و در کناره ها هم چاک دارد و در طریقه سنتی با یک بند دوی کمر بسته می شود.این کت معمولا همراه با شلوار های سنتی مثل چوریدار یا دوتی پوشیده می شود و در مهمانی ها و ضیافت های رسمی مثل عروسی و... پوشیده می شود.

اشتراک گذاری

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد