روانشناسی رنگ چیست؟

بازدید: 257
 • مفهوم و روانشناسی رنگ صورتی

  مفهوم و روانشناسی رنگ صورتی

  مفهوم و روانشناسی رنگ صورتی : روانشناسی رنگ ها نشان می دهد که رنگ های مختلف می توانند بر خلق و خوی، احساسات و حتی رفتارما تاثیر بگذارند.برای...

  سه شنبه 8 آذر 1401 - 17:29
  ادامه...
 • مفهوم و روانشناسی رنگ نارنجی

  مفهوم و روانشناسی رنگ نارنجی

  مفهوم و روانشناسی رنگ نارنجی : رنگ نارنجی چه حسی به شما می دهد؟ نارنجی می تواند رنگی بسیار قوی و پر انرژی باشد.مانند زرد و قرمز، می تواند...

  یکشنبه 6 آذر 1401 - 23:14
  ادامه...
 • مفهوم و روانشناسی رنگ سبز

  مفهوم و روانشناسی رنگ سبز

  مفهوم و روانشناسی رنگ سبز : رنگ سبز مخلوطی از دو رنگ اصلی آبی و زرد است.از رنگ آبی اغلب برای ایجاد احساس امنیت و اعتماد به یک برند استفاده می...

  یکشنبه 6 آذر 1401 - 19:38
  ادامه...
 • مفهوم و روانشناسی رنگ زرد

  مفهوم و روانشناسی رنگ زرد

  مفهوم و روانشناسی رنگ زرد :رنگ زرد مربوط به دانش کسب شده است.این رنگی است که با سمت چپ یا منطق مغز انعطاف پذیر است و توانایی های ذهنی ما را...

  شنبه 5 آذر 1401 - 20:51
  ادامه...
 • مفهوم و روانشناسی رنگ بنفش

  مفهوم و روانشناسی رنگ بنفش

  مفهوم و روانشناسی رنگ بنفش :رنگ بنفش چه حسی در شما ایجاد می کند؟مردم اغلب این رنگ را مرموز،معنوی و تخیلی توصیف می کنند.رنگ بنفش به ندرت در...

  چهارشنبه 2 آذر 1401 - 18:43
  ادامه...
 • مفهوم و روانشناسی رنگ آبی

  مفهوم و روانشناسی رنگ آبی

  مفهوم و روانشناسی رنگ آبی : آبی رنگی است که اغلب در طبیعت یافت می شود،مانند آبی کمرنگ آسمان روز یا آبی تیره غنی از یک استخر عمیق آب.به همین...

  چهارشنبه 2 آذر 1401 - 18:40
  ادامه...
 • مفهوم و روانشناسی رنگ قرمز

  مفهوم و روانشناسی رنگ قرمز

  مفهوم و روانشناسی رنگ قرمز:(خطر و هشدار-هیجان و انرژی-پرخاشگری-تسلط-شور و اشتیاق)مانند سایر رنگها،واکنش به قرمز اغلب به تجربیات گذشته و...

  دوشنبه 30 آبان 1401 - 22:18
  ادامه...

روانشناسی رنگ چیست و چرا مفید است؟

روانشناسی رنگ وظیفه ی بررسی چگونگی تاثیر رنگها بر مارا دارد. رنگ ها می توانند درک مارا تغییر دهند،احساساتی شوند و... رنگها قدرت بهبود حافظه و توجه مارا دارند و حتی این قدرت را دارند که مارا متقاعد کنند که تصمیم مشخصی بگیریم.دانستن معنای رنگها برای درک بهتر رفتارما کلیدی است.
تاثیر رنگها می تواند تصوری که ما از یک فضا یا عنصر خاص داریم کاملا تغییر کند. لحظه ای یک اسباب بازی برای کودکان نوپا تصور کنید. به احتمال زیاد به یک اسباب بازی به رنگ روشن با کنتراست های شدید فکرکرده اید که انرژی و نشاط را منعکس می کند.اگر اکنون به همان اسباب بازی فکر کنید اما آن را با جزئیات نقره ای سیاه کنید ، چه احساسی به شما می دهد؟ آیا به نظر کودکانه می رسد؟
ما برای هر طیف از عناصر کد رنگی اجباری نذاشته ایم اما اگر به صورت تصادفی یک موز آبی یا لنز های نارنجی و یا حتی یک درخت زرد فلورسنت ببینیم نمیتونیم تعجب نکنیم!

روانشناسی رنگ(مغز و احساسات):

رنگها بر احساسات و سلامت روان شما تاثیر می گذارد. ما تحت تاثیر محرک های بی نظیری قرار میگیریم و کارهای بی شماری را انجام می دهیم. مغزما به طور همزمان با چالش های زیادی روبرو است. این به ما زمان نمی دهد تا هر آنچه را که از طریق حواس خود درک می کنیم پردازش کنیم.
بنابراین، ارتباطی که درمورد جنبه هایی مانند رنگ یا شکل ایجاد می کنیم، در زمان زیادی صرفه جویی می کنند، زیرا به طور خودکار پردازش میشوند.علاوه بر این،ما عمیقا احساساتی هستیم. رنگ ها با حافظه ی ما ارتباط برقرار می کنند، احساسات را بیدار می کنند و دلیل را راهنمایی می کنند.
آنها چیزهای خوبی مانند آن چکمه های بارانی زرد و نارنجی را که در کودکی داشتیم به ما یاد آوری می کنند یا ممکن است رنگ ها باعث ناراحتی ما شوند، برای مثال: وقتی میبینیم یک ژاکت آبی، رنگ مورد علاقه ی دوست پسر یا دوست دختر سابق ما است به عنوان مثال نیازی به دانستن عمیق در مورد روانشناسی رنگ نیست تا بدانید که رنگ هایی مانند صورتی و قرمز با عشق یا رمانتیسم(ergo valentine day)در ارتباط هستند و اگر وارد فروشگاهی شویم که این ترکیب رنگی را داشته باشد، به طور ناگهانی به یاد خواهیم آورد که چقدر عاشق هستیم و حتی ممکن است برای شخص مورد نظر خود نیز چیزی بخریم.

روانشناسی رنگ(معنای رنگ ها در فرهنگ ای مختلف):

بررسی شده است که آیا طبقه بندی رنگ یک روند طبیعی است یا توسط جامعه تعریف شده است؟! پس از تحلیل هایی که در فرهنگ های مختلف انجام شده تایید شده که هنگام دسته بندی رنگها، تمایلات مشترکی در همه ی آنها وجود دارد.
اعتقاد بر این است که 6 رنگ اصلی وجود دارد که بقیه در اطراف آنها دسته بندی می شوند.
در مورد معانی، در جامعه ما ادب نیست که لباس های روشن را به مراسم خاکسپاری نشان دهیم، ما رنگهای تیره را ترجیح می دهیم. اما در بعضی از کشورهای آسیا، عزا داری با رنگ سفید مرتبط است. این رنگ مناسب فرهنگ و ایده آنها در مورد تناسخ بهتر است.
فقط در دهه ی 1920 بود که دختران لباس صورتی و پسران لباس آبی پوشیدند.
در سالهای اخیر این رسم مورد انتقاد گسترده قرار گرفته است. با گذشت زمان، ما در حال تعریف مجدد معنای رنگ ها هستیم و قرار داد های جدیدی را ایجاد می کنیم که ممکن است روزی فراموش شود یا با توجه به مدهای مختلف متفاوت باشد.
معنای رنگ میتواند از یک شخص به شخص دیگر تغییر کند. بسته به حس مد، حالت عاطفی یا لحظه ای که از آن عبور می کنیم، میتوانیم آنهارابه روشی خاص یا روش دیگری درک کنیم.
همه ما رنگهای یکسانی را نمی بینیم، ممکن است برخی افراد کوررنگی باشند یا برعکس آنها قادر هستند حتی کوچک ترین تغییر را بین دو رنگ که عملا یکسان هستند تفکیک کنند و یا افراد مبتلا به سینتزی،که قادر به شنیدن رنگ هستند.
با این حال،این بدان معنا نیست که روانشناسی رنگ بسیار ذهنی و درحال تغییر است.اگر زمینه را به درستی تحلیل کنیم، می تواند بسیار مفید باشد.

روانشناسی رنگ(کاربرد رنگ ها):

از رنگها برای درمان بیمارها استفاده شده است. این رنگها درهمه توصیفاتی است که وجود دارد و درمورد رابطه رنگها و شخصیت حدس زده شده است. درواقع ما تمایل داریم رنگهایی متناسب با روحیه مان انتخاب کنیم که معتقد باشیم نماینده ما هستند.

روانشناسی رنگ(برای افراد اخلاق):

شاید اولین حرفه هایی که هنگام صحبت درمورد رنگها و روانشناسی رنگ به ذهن خطور می کند،مشاغل مربوط به خلاقیت است.طراحان(گرافیک-مد-فضای داخلی و...)،هنرمندان،نمایندگان تبلیغات و بازاریابی باید بدانند که چگونه توجه دیگران را جلب کرده و با آنها ارتباط برقرار کنند.
به عنوان مثال تلوزیون نشان می دهد،پالت رنگ برنامه ی کودک با بزرگسال تفاوت زیادی دارد.ایجاد پاپ برند شما در جامعه ای که مملو از تصویر است یک ماموریت پیچیده است،اما به لطف روانشناسی رنگ این امکان وجود دارد که با مخاطب هدف خود ارتباط برقرار کنید و تاثیر احساسی ایجاد کنید.پیش بینی چگونگی واکنش مخاطب به پیام شما هنگام انتقال صحیح پیام ضروری است.

روانشناسی رنگ (برای شرکتها):

تصویر شرکت های بزرگ از شرکت در موفقیت آنها است. که اگر بخواهیم از رنگ های یک مارک نام ببریم و بگوییم دسته ای که در آن قرار می گیرد، اگر روانشناسی آنها به درستی انتخاب شده باشد، درست حدس میزنید، به عنوان مثال یک قوطی قرمز با نوشابه( احتمالا می دانید که درمورد چه چیزی صحبت می کنم). برای ایجاد حس انسجام و تاثیر در حافظه،مارک ها از طریق رنگ،در شخصیت آگاهی خود متراکم می شوند .آنها استراتژی های اساسی بازاریابی هستند.اگر هر بار حق رای دادن از غذا از آرم های مختلفی استفاده شود، ما نمیتوانیم آنهارا بهم مرتبط کنیم و حافظه ی ما بی نظم می شود، این به نوبه ی خود برای شرکت میتواند مضر باشد، زیرا هیچ آشنایی با محصول آنها وجود ندارد و آنها مشتری خود را از دست می دهند. با این حال یک تصویر، همه چیز نیست، اما در این موارد و حتی بیشتر از آن با بازار های رقابتی و متغیر امروز کمک می کند. در حقیقت بسته به ویژگی مخاطبان و روند های اجتماعی آنها ، می توانیم تغیرات رنگی را در آرم ها مشاهده کنیم. تصادفی نیست که برخی از مارک ها از رنگ های معمول خود به سبز می روند که همانطور که تاسیس کردیم سازگار با محیط زیست است. رنگها نه تنها برای عموم مهم هستند بلکه اگر کارمندان در مکانی کار کنند که احساس راحتی کنند می توانند رفاه خود را افزایش دهند و بهره وری را افزایش دهند. یک محیط کار تاریک با چراغ های کم نور باعث می شود کارمندان شما بیش از حد تحت فشار قرار بگیرند و حتی استرس شغلی ایجاد کند. در عوض، اگر دیوارهارا سفید رنگ کنیم و برخی از رنگ های سبز و آبی و سایر رنگ های گرم در آن قرار دهیم ، محل کار با استقبال و تولید بیشتری خواهد شد.


روانشناسی رنگ(در زندگی روزمره):

رنگ ها همچنین هنگام تصمیم گیری متداول بر ما تاثیر می گذارند. از زمان کودکی از ما سوال می شود که رنگ مورد علاقه ما چیست و همه افرادعلایق شخصی خود را دارند و تقریبا همه چیز موجود در اطرافمان درچند رنگ متناسب با سلیقه همه ساخته شده است. درهنگام انتخاب چیزی که رنگهای جسورانه دارد واقعا مهم نیست که چه رنگی را انتخاب میکنیم ولی شرایطی وجود دارد که باید متغیر های بیشتری را در نظر بگیریم. برای مثال اگر قصد خرید اتوموبیل را دارید باید مطمئن باشید که اشتباهی مرتکب نمی شوید. شما زمان زیادی را در آن خواهید گذراند، ممکن است چیزی جسورانه مانند نارنجی را تصور کنید اما ممکن است در نهایت از آن خسته شوید و یا هنگام فروش آن با مشکل مواجه شوید. همچنین رنگ لباس ما چیزهای زیادی درمورد ما می گویند و شرایط مختلفی وجود دارد که استفاده از یک نوع رنگ ممکن است مناسب تر باشد.

1- همیشه رنگ مورد علاقه ی ما برای همه چیز مناسب ترین نیست: برای مثال ما احتمالا علاقه زیادی به رنگ بنفش خواهیم داشت،اما شاید اگر در اتاق خواب خود بیش از حد از آن استفاده شود باعث اضطراب می شود. قبل از انتخاب رنگ همیشه درمورد عمکردی که می خواهید داشته باشید فکرکنید و متناسب با آن انتخاب کنید.

2- زمینه برای تفسیر و انتخاب رنگ اساسی: ما از اهمیت متغیرهای فرهنگی و شرایط هر موقعیت در هنگام انتخاب رنگ آگاهی داریم. مهم است که هنگام انتخاب رنگ این موارد را در نظربگیرند. به عنوان مثال: وکیلی که با یک لباس قرمز روشن برای محاصبه می رود، احتمالا موفق نخواهد شد.با این حال  این به این معنی نیست که شما نباید چیزهای جدید را امتحان کنید یا نوآوری کنید، بلکه سعی کنید متناسب با متغیرهای فرهنگی و شرایط انتخاب کنید.

3- نکته اصلی این است که بدانید چگونه رنگ هارا به خوبی ترکیب کنید: ممکن است مجبورشویم نامه ای ارسال کنیم و تمام عناصر روانشناسی رنگ را در نظر گرفته باشیم. با این وجود جنبه های جنبه های بیشتری باید درنظر گرفته شود، مانند تاثیری که دو رنگ می تواند باهم داشته باشند به عنوان مثال: زرد و نارنجی نشان دهنده ی پاییز است اما اگر قهوه ای، خاکستری و سیاه را ترکیب کنید ممکن است محافظه کارانه و بدون بیان باشد.

4- رنگ ها نیز باید عملکردی باشند: بسیاری از تیم های فوتبال احتمالا به فکر پوشیدن بازیکنان خود با پیراهن های سفید بوده اند، اما تمیز کردن این مسئله، مسئله ی بزرگی خواهد بود.رنگهایی وجود دارند که در برابر کثیفی مقاوم ترند، بعضی دیگر مناسب مناسب گرما هستند و اگر بخواهیم از آنها چشم پوشی کنیم، بعضی آنها عالی هستند.

5- از رنگها برای حافظه خود استفاده استفاده کنید: اگر می خواهید برای یک آزمون آماده شوید و نمی دانید چگونه تمام مراحل یک لیست خاص را به خاطر بسپارید، هر عبارت را با رنگ دیگری بنویسید. قوانین Mnemonic یادگیری مارا تقویت می کنند. علاوه بر این اگر مجبور به ارائه سخنرانی هستید می توانید از این طریق حافظه مخاطبان خود را بهبود ببخشید و برای برجسته کردن مهمترین حرفی که می زنید از روانشناسی رنگ استفاده کنید و هر رنگ را با معنی آن مرتبط کنید.