مفهوم و روانشناسی رنگ صورتی

8

آذر

مفهوم و روانشناسی رنگ صورتی

مفهوم و روانشناسی رنگ صورتی :

روانشناسی رنگ ها نشان می دهد که رنگ های مختلف می توانند بر خلق و خوی، احساسات و حتی رفتارما تاثیر بگذارند.برای مثال تصور می شود که رنگ صورتی رنگی آرامبخش با عشق، مهربانی و زنانگی است. بسیاری از مردم بلافاصله رنگ صورتی را با همه چیزهای زنانه و دخترانه مرتبط می دانند.همچنین ممکن است عاشقانه ها و تعطیلاتی مانند روز ولنتاین را به ذهن بیاورد.برخی از سایه های صورتی کم رنگ آرامش بخش توصیف می شوند، در حالی که سایه های بسیار روشن و پر جنب و جوش می توانند تحریک کننده یا حتی تشدید کننده باشند.

روانشناسی رنگ صورتی :

صورتی یک رنگ قرمز روشن است و معمولا با عشق و عاشقانه همراه است.اغلب به عنوان یک رنگ زنانه توصیف می شود، شاید به دلیل تداعی هایی که در اوایل کودکی ایجاد می کنند."اسباب بازی های دخترانه" معمولا صورتی و بنفش هستند، در حالی که "اسباب بازی های پسرانه" اغلب قرمز، زرد، سبز . یا آبی هستند.مردم رنگ را با ویژگی هایی مرتبط می دانند که اغلب به عنوان زنانه درنظر گرفته می شوند، مانند نرمی، مهربانی و شفقت. صورتی همچنین رنگ ماه آگاهی از سرطان سینه است که در طی آن مردم یک روبان صورتی برای ادای احترام به بازماندگان و کسانی که بر اثر این بیماری فوت کرده اند می پوشند. اصطلاح مالیات صورتی همچنین برای توصیف این واقعیت استفاده می شود که زنان اغلب برای محصولاتی که به طور خاص برای زنان به بازار عرضه می شوند، بیشتر پرداخت می کنند. تیم های ورزشی گاهی اوقات رختکن تیم مقابل را صورتی رنگ کنند تا بازیکنان منفعل و انرژی کمتری داشته باشند. آیووا هاوکیز یک اتاق رختکن تیم مهمان صورتی رنگ در استادیم کینک دارند که توسط هیدن فرای، مربی آیووا، که در رشته روانشناسی در دانشگاه بیلور تحصیل کرده بود، طراحی شده است. او معتقد بود که اتاق تمام صورتی ذهن تیم های مقابل را به هم می زند.

رنگ صورتی به چه معناست ؟

مهم است که به یاد داشته باشید که تداعی رنگ به شدت تحت تاثیرتجربیات فردی و تاثیر فرهنگی است. ترجیح دان رنگی به رنگ دیگر اغلب به تجربیات گذشته مرتبط است.(افرادی که به رنگ صورتی یا هر رنگ دیگر کشیده می شوند، معمولا خاطرات خوشایندی از آن رنگ دارند، در حالی که کسانی آن را دوست ندارند، ممکن است تداعی های منفی یا ناخوشایندی با آن داشته باشند.

نماد صورتی :

زنانگی- التیام بخش- بی گناهی- صلح- بازیگوشی- داستان عاشقانه- شیرینی- آرامش- گرما

سایه خاص صورتی می تواند بر تداعی ها و معانی تاثیر بگذارد.صورتی روشن اغلب به عنوان ملایم، شفا بخش و آرامش بخش درنظر گرفته می شود، درحالی که صورتی تند ممکن است به عنوان پررنگ، هیجان انگیز و هشدار دهنده دیده شود.

صورتی چه حسی به شما می دهد ؟ آیا رنگ صورتی را با ویژگی ها یا موقعیت های خاص مرتبط می دانید ؟ در برخی از پاسخ های زیر که خوانندگان طی سالها به اشتراک گذاشته اند در مورد احساساتشان نسبت به رنگ ها، میتوانید متوجه شوید که دیگران چگونه به رنگ صورتی واکنش می دهند.

شادی آور :

برخی از خوانندگان رنگ صورتی را رنگی توصیف کرده اند که احساس شادی را برمی انگیزد. یکی از خوانندگان مینویسد : "اگرچه رنگ سبز رنگ مورد علاقه من است، اما صورتی قوی ترین و عمیق ترین تاثیر عاطفی را بر من دارد.

دیگری گفته : "رنگ صورتی برای من حال و هوای بسیار شادی دارد.مانند "خانه" یک مکان دوستانه و آشنا در اعماق قلب هر کسی که در آن هیچ نگرانی وجود ندارد، شما هرگز تنها نیستید، شما همه چیز را در زندگی دارید، تو مورد علاقه و قبول همه هستی."

خلاق :

برای سایر خوانندگان، صورتی حال و هوای خلاقانه و هنری ایجاد می کند. یکی دیگر از خوانندگان می گوید : "من صورتی نمی پوشم اما برای مطالعه به سمت به سمت آن کشیده می شوم، جایی که مجبور نیستم با شوهرم سازش کنم!" دیگری گفته : "این رنگ شاد است و به من احساس خلاقیت می دهد.من برای اولین بار در زندگی ام با صورتی، صورتی تند همه چیز را تزئیین می کنم."

زنانه و پر جنب و جوش :

بسیاری از خوانندگان نوشته اند که نشان می دهد صورتی هم زنانه و هم پر جنب و جوش است. خوانندگان این رنگ را زنانه، جذاب و پر جنب و جوش توصیف می کنند.

(صورتی روشن یا کم رنگ باعث می شود که من احساس عشوه گری و زیرکی داشته باشم و احساس کنم می توانم آنچه را که تا آن روز که به آن نیاز دارم، انجام دهم.من آن را با "شکر و ادویه و همه چیزهای خوب" مرتبط می دانم.گل، حرکات عاشقانه و مهربانی.)

کودکانه :

برخی افراد دیدگاه مثبت کمتری نسبت به این رنگ دارند." به نظر می رسد واقعا نشان دهنده تک تک دختر بچه های روی کره ی زمین (طبق تلوزیون) است که تاثیر بسیار عمیقی روی بچه ها دارد. این همچنین توضیح می دهد که چرا هر اسباب بازی، عروسک یا لباسی که خواهر کوچک من دارد این رنگی است! حدس بزنید دلیل آن چیست؟ تقریبا برای دختران کوچک اینطور است که " اگر صورتی دوست ندارید، واقعا دختر نیستید" و برعکس، پسران کوچک از رنگ صورتی متنفرند.

طراوت بخش :

فردی دیگر می گوید که: "صورتی باعث می شود به گل های بهاری و همه چیزهای تازه و جدید فکر کنم.به نظر میرسد رنگی واقعا الهام بخش است.اگر میتوانستم، اتاقم را کاملا صورتی می کردم تا همیشه بتوانم آن حس الهام و تجدید را احساس کنم."

سرخوشی :

یکی از پاسخ های رایج خوانندگان این بوده است که سایه های مختلف صورتی می تواند حالات مختلفی را برانگیزد.به عنوان مثال یکی از خوانندگان توضیح داد : "صورتی تند بانشاط و شادی آور است. من فکر میکنم که صورتی تند تجسم افرادی است که من سعی می کنم به عنوان یک شخص باشم : سرشار از زندگی و شخصیت." و ادامه  می دهد : "من واقعا تا اواخر نوجوانی به سمت این رنگ گرایش نداشتم، زیررا در ابتدا عاشق قرمز بودم. با این حال، قرمز تند و بیش از حد پررنگ است، درحالی که صورتی ملایم و زنانه است."

یکی از دلایلی که من صورتی را دوست دارم این است که بی صدا نشان دهنده مصومیت و جوانی است و زیبایی ذاتی آن را تحسین می کنم.صورتی شادی من است.

خلاصه :

درحالی که مردم اغلب به رنگ صورتی به روش های مشابه پاسخ می دهند، مهم است به یاد داشته باشید که روانشناسی پشت هر رنگ میتواند به عواملی مختلفی بستگی داشته باشد. تجربیات گذشته، تاثیرات فرهنگی، سلیقه شخصی و سایر عوامل همگی می توانند بر احساس فرد نسبت به یک رنگ خاص ، از جمله رنگ صورتی تاثیر بگذارند.

 

اشتراک گذاری

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد