مفهوم لباس دلقک ها

19

بهمن

مفهوم لباس دلقک ها

مفهوم لباس دلقک ها:

در این مقاله همراه با سایت مهشاد رودکی قصد داریم لباس دلقک ها را باهم برسی کنیم و به مفهوم آن بپردازیم.


ماسک خندان و چهره ی گریان:

نشان دهنده ی توانایی این کهن الگو در نشان دادن حقیقت تلخ و درد ناک که این تلخی و درد نشات گرفته از جدا شدن و دور افتادن از اصالت و خود حقیقی است که همراه با شوخی و خنده جهت آسان شدن و آ سان پذیرفتن این موضوع است.
همچنین نحوه ی نگاه کردن دلقک ها به اطراف و نوع نگرششون نشان دهنده ی سختی هاست و انگار قصد دارند به سمت شادی حرکت کنند و نوع راه رفتن و درجا زدن آنها هنگام راه رفتن نشانه ی گیر کردن در جهل و نادانی و تجربه ها و نقص هایی که هر کس در خودش دارد و به دنبال راهی برای آزاد شدن و انگیزه پیدا کردن برای حرکت و ادامه دادن در مسیر منحصربفرد خود و رسیدن و دستیابی به خود حقیقی.
دلقک ها در حقیقت سایه ی راهنمای ما در زندگی شخصی است یعنی نقش ها و رفتارهایی که انجام میدهند درواقع خودمان رو در تیپ های شخصی مختف نشان میدهد!

لباس دلقک


دو تیکه بودن کلاه دلقک ها :

باتوجه به رنگ و شکل آن نمایان کننده ی این موضوع است که هر لحظه با توجه به آگاهی که داریم در همان لحظه همیشه دو راه جلو ما قرار میگیرد که یکی راه درست و دیگر انتخاب راه اشتباه، درواقع همان خیر و شر!
طراحی کلاه شامل دو تیکه است که یک سمت به صورت مارپیچ که به نماد آزادی و قدرت ، چون تصویر ذهنی ما از مارپیچ حرکتی به سمت بالا که این حس را در ما ایجاد میکند که به آزادی و رهایی میرسیم و به مراحل بالاتر میرسیم و از جایگاه های قبلی بالاتر میرویم و همین حرکت مارپیچ نشان دهنده ی جاری بودن و رشد است و همچنین مارپیچ تشکیل شده از دایره هایی است که هیچوقت بهم نمیرسند و این نشانه ی رشد تا بینهایت است"کارمای اعمال خوب خودمان" (البته بیشتر مواقع بجای مارپیچ از طرح توپی هم استفاده میکنند!).
سمت دیگر کلاه به صورت راه راه است که نماد ضعف و اسارت و دربند شدن است که کارمای عمل های خودمان است و دامنگیر خودمان میشود.
دلقک ها مظهر و نماد توانایی انتقال عمیق ترین و پر معنا ترین محتوا و پیغام ها با استفاده از طنز و شوخی و نمایش و افشای آزادانه و بدون ترس از حقایق و احساسات و واقعیت های زندگی روزمره و با پنهان کردن و پوشاندن احسااسات و رفتارهایی که از اطراف میبینه بر روی چهره اش تاثیراتی میگذارد ولی با ماسکی که همیشه روی چهره اش دارد  این حس را در مخاطب ایجاد میکند که او فارغ از این مسائل است که همین نشانه ی ریاکاری و دورویی و خیانت در بعضی از افراد است و نشان ندادن خود حقیقی!


تفاوت دلقک با ملیجک (ملیجک یا جوکر) :

لباس جوکر


تمایز اصلی بین دلقک و ملیجک که در دربار بوده در این است که ملیجک معمولا با لباسی تنگ و کلاه منگوله دار ظاهر میشود ولی دلقک ها ماسک بر چهره دارند و شلواری گشاد و بند دار که معمولا خودش را مورد تمسخر قرار میدهد ولی ملیجک دیگران را مورد تمسخر قرار میدهد و زبانی تند دارد، کلاه او حالت سه منگوله ای است که دو منگوله ی جلو بر گرفته از گوش خر است و تک منگوله ی عقب دم خر است.
نوعی دیگری دلقک داریم که ترسناک و انتقام جو هستند و در بعضی از داستان ها مثل بتمن که قصد دارد خیر را به عقب بیندازد و در قسمت شر داستان قرار دارد و قصد دارد به قهرمان داستان ضربه بزند و او را گیج و سردرگم کند.
(البته این نوع شخصیت ها از ابتدا فردی خوب و بی گناه بودند که به علت تمسخر و دیده نشدن در جامعه به دنبال انتقام و شر هستند.)

 

اشتراک گذاری

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد