روانشناسی لباس

29

آبان

روانشناسی لباس

روانشناسی لباس :
آنچه میپوشید پیامی است برای دیگران و خود درمورد اینکه کی هستید. پوشیدن لباس خلبانی نشان می دهد که شما خلبان هستید. پوشیدن لباس های ورزشی به معنای ورزش و تناسب اندام شماست و...آنچه می پوشید به طور مستقیم بر افکار و رفتار شما تاثیر می گذارد.همچنین بر نحوه ی درک دیگران از شخصیت و اعمال شما تاثیر می گذارد.پدیده ای وجود دارد که دانشمندان آن را "شناخت محصور" نامیده اند. این اصطلاح علمی ساده، برای این ایده است که لباس بر نحوه تفکرما تاثیر می گذارد.این تئوری می گوید لباسی که می پوشیم درواقع الگوهای فکری مارا تغییر می دهد و این چیز جدیدی نیست.انسان ها تقریبا از ابتدا لباس پوشیده اند.گرچه از سر ضرورت آغاز شد، اما به سرعت به شکل هنری و وسیله ای ارتباطی درآمد.ابتدا لباس ها به افراد می گفت که در کجای جامعه زندگی میکنید،چقدر توان مالی دارید و حرف شما چیست.به عنوان مثال،رنگهای خاصی مثل بنفش و پارچه هایی مثل ابریشم مخصوص طبقات سلطنتی یا نخبگان بود.کارگران برای خرید لباس یا لوازم جانبی بنفش سعی می کردند تمام پول خود را پس انداز کنند تا تلاش کنند رتبه های خود را ارتقا دهند.لباس نه تنها نمادی از منزلت بود بلکه وسیله ای برای حرکت در یک جامعه کاملا بی حرکت بود.امروز هم همینطور است.لباس ها به بخشی از جامعه ما تبدیل شده اند.آنچه را که می پوشید به دیگران سیگنال می دهد که چه کسی هستید و در کجای این دنیا هستید.همچنین به مغز خود می گوید که هنگام پوشیدن این نوع لباس ها باید چه نوع رفتارها و ویژگی هایی را داشته باشد.
چه بخواهیم یا نخواهیم "قضاوت"بخشی از جامعه ماست.افراد در 8 ثانیه اول ملاقات با شما درمورد شما تصمیم می گیرند.معمولا این امر تحت تاثیر دست دادن،احوالپرسی و لباس شماست و بلافاصله بر اساس آنچه پوشیدید شما را بررسی می کنند،خواه این کار را آگاهانه انجام دهند یا نه. قضاوت های محکم و ناگهانی بر اساس لباس می تواند باعث شود افراد رفتارها و شخصیت شما را کاملا متفاوت ببینند.قبلا آن را شنیده اید : برای شغل مورد نظر خود لباس بپوشید. و این درواقع درست است!
اگر یک نقش رو درنظر بگیرید و با توجه به اون لباس بپوشید،مردم درحقیقت شروع به دیدن شما در آن نقش مورد نظر می کنند.
این مسئله حتی درمورد قرار اول هم صدق می کند،آنچه در اولین قرار ملاقات می پوشید می تواند به شخص مورد نظر بگویید که چه نوع همسری خواهید بود،درواقع مطالعات نشان می دهد که نشانه های ظریفی در لباس ما وجود دارد که به طرز پنهانی به شما اشاره می کنند. به عنوان مثال ،زنی با پیراهن فرم و دامن مدادی و اعتماد بنفس،احساس اینکه موفقیت و درآمد بالاتری نسبت به آنهایی که شلوارجین و بلوز رنگی رنگی پوشیده اند به نظر میرسند.حتی تغیرات ظریف مانند یک دکمه اضافه که روی بلوز باز می شود می تواند نوعی شاخص یا قضاوت در شخص مقابل ایجاد کند.این به معنای ترساندن شما از جامعه یا پوشیدن آنچه می خواهید نیست.اما این مهم است که چه لباسی را کجا بپوشید.شما زنی با اعتماد بنفس ،زیبا و زرق و برق دار هستید،پس از انعکاس آن در لباس خود نترسید.
حتی مهمتر از نگاه دیگران به شما،آنچه می پوشید می تواند بر روی تصویر شخصی شما تاثیر بگذارد.تصویری که با لباس های خود ایجاد می کنید درواقع می تواند رفتارها و اعمال شمارا هدایت کند.مشهورترین نمونه آن مطالعه با استفاده از کت های آزمایشگاهی پزشکی بود.در قسمت اول مطالعه،به نیمی از شرکت کنندگان کت های آزمایشگاهی دکترها داده شد و نیمی دیگر در لباس های خیابانی خود باقی ماندند.آنهایی که کت سفید پوشیده بودند اشتباهات کمتر و تمرکزشان ،بالاتر از آنهایی که با لباس های روزمره بود ،بودند.در نیمه ی دوم آزمایش،کت های یکسانی به همه دادند، اما به نیمی از آنها گفتند که کت پزشکی است و به نیمی دیگر گفتند کت نقاشی است.کسانی که فکر میکردند کت طبی است،توانستند تمرکز خود را بیشتر و بیشتر از آنچه در کت نقاش بود نشان دهند.
محققان حدس می زدند که این به آن دلیل است که پزشکان توجه و جزئیات را می شناسند،بنابر این کسانی که در کت آزمایشگاه هستند ویژگی های مشابه"دکتر" را بدست می آورند.آنها انتظارات از لباس را مجسم می کردند.این تنها مطالعه ای نیست که نشان می دهد مردم "مطابق ایده های خود"زندگی می کنند.مطالعه در روانشناسی اجتماعی و شخصیت علوم پیدا شده است که کسانی که پوشیدن لباس کسب و کار رسمی احساس قوی تر و درکنترل وضعیت ،به ویژه هنگامی که رفتن را ازطریق یک آزمایش پردازش شناختی.آنها همچنین از سطح عقل و خلاقیت بالاتری برخوردار بودند.حتی اگر در همان سطح با همان لباس شخصی خود باشند.
لباس می تواند نحوه عملکرد و احساس دیگران درمورد ما را تغییر دهد.بنابر این چگونه می توانیم بر اساس آنچه می پوشیم با ظرافت "دستکاری"کنیم!چگونه می توانیم از مد به نفع خود استفاده کنیم؟
1-پوشیدن"لباس قدرت"باعث می شود اعتماد به نفس و سلطه بیشتری پیدا کنید.این می تواند انگیزه،بهره وری،تفکر و مهارت مذاکره شما بهبود بخشید.مثل پوشیدن کت و شلوار متناسب یا بلوز با دامنی مدادی و کفش پاشنه بلند.
2-پوشیدن لباس های معمولی می تواند شمارا دوستانه تر،با شخصیت و خلاق تر کند.این امر"جمعه های گاه به گاه"را به یک روز عالی برای نوآوری و ایده پردازی با تیم خود یا شروع یک پروژه هنری جدید که در مورد آن فکر کرده اید تبدیل می کند.
3-پوشیدن لباس های بدنسازی درواقع می تواند انگیزه شما برای تمرین و انتخابهای سالم باشد.این نه تنهابه عنوان یک یادآوری کار می کند،بلکه درواقع شمارا در ذهنیت"زندگی سالم"قرار می دهد.صبح قبل از شروع به کارها لباسهای بدنسازی خود را روی اولین چیز بپوشید و احتمالا در مسیر بازگشت به خانه به باشگاه بدنسازی سرمیزنید.(پوشیدن رنگ قرمز در سالن بدنسازی می تواند انگیزه شمارا بیشتر از پوشیدن رنگ آبی ایجاد کند.)
4-پوشیدن لباس فرم فورا شما را در آن طرز فکر قرار می دهد.به عنوان مثال،اگر کت آزمایشگاهی بپوشید،بیشتر توجه و تمرکز خواهید داشت.اگر لباس فرم کامیون بپوشید،احتمالا مصمم و "رانده شده"خواهید بود.این برای کودکان نیز صدق می کند.به همین دلیل بسیاری از مدارس به لباس فرم نیاز دارند.یک لباس فرم رسمی تری را برای یادگیری ایجاد می کند که به خود آموزش ارزش می بخشد.
5-نشان داده شده است که هنگام پوشیدن لباس های "لوکس"احتمالا تصمیمات مالی شدیدی می گیرید-اما در عین حال کمتر به دیگران کمک می کنید.
6-حتی رنگ هایی که می پوشید می تواند بر روحیه ی شما تاثیر بگذارد.رنگ های شاد می توانند بدن و انرژی شما را تقویت کنند،در حالی که رنگ های تیره احساس آرامش و استرس کمتری ایجاد می کنند.اگر روز بدی دارید، روشن ترین لباس خود را بپوشید، میتواند بلافاصله باعث بهبود وضعیت روانی شما شود!
7-از لباس زیر خود غافل نشوید.پوشیدن لباس زیر یا لباس زیر زنانه با کیفیت بالا زیر لباس خود"فقط برای خود"می تواند احساس و قدرتمندتر،با اعتماد به نفس تر و از نظر ظاهری جذاب تر باشد.به یاد داشته باشید لباسی که می پوشید باید برای شما مناسب باشد!
نتیجه:
آنچه می پوشید ارزش شما به عنوان یک انسان مشخص نمی کند.اما یک روانشناسی مهم در زمینه ی لباس وجود دارد که باید از آن آگاهی داشته باشیم.مهم است که درک کنید لباس شما چگونه بر افکار و اعمال شما تاثیر می گذارد. و نکته ی دیگر اینکه دیگران نیز بر اساس آنچه شما می پوشید این افکار و اعمال را درک می کنند.

اشتراک گذاری

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد