آینده مد

28

دی

آینده مد

آینده ی مد : چگونه فناوری نحوه لباس پوشیدن ما را تغییر می دهد؟


با پیشرفت تکنولوژی، ناگزیر شروع به ایفای نقش در مد می کند. با ظهور مواد جدید و فرآیند های تولید و رشد  فناوری های طراحی و چاپ دیجیتال، ما شاهد اتفاقات خارق العاده ای در دنیای لباس های فناوری هستیم (لباس هایی که فناوری های نوآورانه را در طراحی و ساخت خود گنجانده است).

با سایت مهشاد رودکی در این پست وبلاگ به برخی از هیجان انگیز ترین پیشرفت ها در مد، الهام گرفته از فناوری، از پارچه ها و لباس های نوآورانه ای که به محیط شما واکنش نشان می دهند تا لوازم جانبی پرینت سه بعدی و حتی لباس های کاملا رایانه ای می پردازد. حال بیایید نگاهی به راه هایی بیندازیم که تکنولوژی لباس پوشیدن مارا تغییر می دهد.


تاریخچه ی مد و چگونگی تکامل آن در طول زمان :

صنعت مد دائما در حال تحول است و تکنولوزی به طور قابل توجهی روند های امروزی را شکل داده است.
از لباس های پرینت سه بعدی و اپلیکیشن های آزمایش مجازی گرفته تا پارچه های هوشمندی که به دما پاسخ می دهند و حتی سطح تناسب اندام ما را ردیابی می کنند، نوآوری های فناوری به سرعت در حال تغییر نحوه طراحی، تولید و پوشیدن لباس ها هستند. این اولین بار نیست که تکنولوژی مد را تغییر می دهد. انقلاب صنعتی تکنیک های تولید مکانیزه را به ارمغان آورد که لباس ها را مقرون به صرفه تر کرد، در حالی که پیشرفت در مواد مصنوعی مانند نایلون و پلی استر گزینه های پارچه ای کاملا جدیدی را ایجاد کرد.
بیایید تاثیر چشمگیر اینترنت را فراموش نکنیم!
پلتفرم های رسانه های اجتماعی دسترسی برندها و طراحان را با مخاطبان جهان را آسان تر کرده است.
در مقابل خرید آنلاین بازی خرده فروشی را به کلی تغییر داده شده! درک ما از مد به عنوان یک نیروی فرهنگی نیز دائما در حال تغییر است.
نگاه کنید که چگونه نگرش های مختلف نسبت به پایداری و تنوع صنعت را در سال های اخیر متحول کرده است. با هر پیشرفت تکنولوژیکی، آینده مد هیجان انگیزتر می شود و با آن، به سمت لباس های آینده نگر پیش می رویم، چه کسی می داند در آینده چه احتمالات جدیدی پدیدار خواهد شد؟


چرا مد بخش مهمی از فرهنگ ماست و چگونه جامعه ما را منعکس می کند؟

این ایده که مد کم عمق و خودخواهانه است در جامعه ما رایج است، اما خیلی بیشتر از لباس ها ترند هستند!
مد فرهنگ و جامعه ما را از طریق انتخاب های ما در لباسی که می پوشیم منعکس می کند. این می تواند ارزش ها، باورها ، هویت ها، رویداد های تاریخی و و تاثیرات فرهنگی ما را به نمایش بگذارد. همچنین نابرابری های اجتماعی و اقتصادی را در جوامع ما نشان می دهد، زیرا برخی ممکن است به دلیل محدودیت های مالی به سبک ها یا برند های خاصی دسترسی نداشته باشند. صنعت مد همچنین در اقتصاد جهانی ایفا می کند و بر شیوه های نیروی کار ، استفاده از منابع و تجارت بین المللی تاثیر می گذارد. بنابراین دفعه ی بعد که آماده ی لباس پوشیدن می شوید ، یک لحظه نه تنها به استایلتون بلکه به زمینه ی فرهنگی بزرگتری که در آن وجود داره، دقت کنید. با درک اهمیت مد در جامعه خود، می توانیم از آن برای ابراز خود و حمایت از تغییر استفاده کنیم.


چگونه فناوری نحوه ی لباس پوشیدن ما را تغییر می دهد، از پارچه تا لوازم جانبی؟

فناوری همیشه در مد نقش داشته است، از اختراع پارچه های مصنوعی گرفته تا پلتفرم های خرید آنلاین. اما اکنون، فناوری نحوه لباس پوشیدن ما را حتی مبتکرانه تر تغییر می دهد. به عنوان مثال، پارچه های هوشمند برای نظارت بر سلامت ما و تغییر دما بر اساس نیاز های بدن ما ساخته می شوند. همچنین چاپ سه بعدی به افراد اجازه می دهدلباس ها و لوازم جانبی منحصر به فرد خود را طراحی و چاپ کنند. رسانه های اجتماع همچنین صنعت مد را مختل می کنند. ( اینفلوئنسر ها و وبلاگ نویسان محبوبیت خود را افزایش داده اند و شرکت ها می توانند از تجزیه و تحلیل داده ها برای پیش بینی روند ها و هدف قرار دادن جمعیت شناسی خاص استفاده کنند. بیایید حضور روزافزون واقعیت مجازی را به یاد بیاوریم که به ما امکان می دهد لباس ها را بدون پا گذاشتن به رختکن امتحان کنیم. فناوری به شکل گیری آینده مد به روش های جدید و هیجان انگیز ادامه خواهد داد.


آینده ی مد و انتظارات در سال های آینده :

صنعت مد به طور مداوم در حال تحول است و مرز هارا جابجا می کند و در سالهای آینده تغییرات هیجان انگیزتری را به همراه خواهد داشت. یکی از گرایش هایی که می توان انتظار داشت بیشتر آن را ببینیم مد پایدار است، زیررا مصرف کنندگان به طور فزاینده ای از تاثیرات زیست محیطی خود آگاه می شوند. برندهایی مانند Paagonia , Everlane قبلا نشان داده اند که می توان با کاهش ضایعات و استفاده از مواد سازگار با محیط زیست، لباس های شیک ایجاد کردند. آژانس های مدلینگ با تیپ های بدنی متنوعی پیشرو هستند و برند های رایج بیشتری شروع به نمایش طیف وسیع تری از اندازه ها در کمپین های خود کرده اند. در نهایت ، فناوری همچنین بر آینده ی مد تاثیر خواهد گذاشت زیررا، واقعیت مجازی به طور فزاینده ای در تجربه ی خرید ادغام می شود و چاپ سه بعدی راه های خلاقانه ای برای سفارشی کردن طرح ها ارائه می دهد.
به طور کلی، دقیق نمی توان گفت که صنعت مد به کجا خواهد رفت.


چگونه فناوری بر صنعت خرده فروشی تاثیر می گذارد و مصرف کنندگان چگونه لباس می خرند ؟

صنعت خرده فروشی همیشه رقابتی بوده است، اما فناوری لایه جدیدی به کارهای قبلش اضافه می کند. در بازار امروز، برای حفظ موفقیت، به فروشگاه فیزیکی بیشتر نیاز است- شرکت ها نیز باید حضور آنلاین قوی داشته باشند. این وب سایت ها به مشتریان این امکان را می دهند که از خانه های خود خرید و قیمت هارا سریع و آسان مقایسه کنند. فروشگاه های فیزیکی نیز با استفاده از برنامه هایی که توصیه های ظاهری شخصی یا اتاق های فیتینگ (پرو) مجازی را ارائه می دهند، شروع به ادغام فناوری در استراتژی های خود کرده اند. بیایید ظهور نفوذ رسانه های اجتماعی  را به یاد بیاوریم، جایی که اینفلوئنسرهای آنلاین می توانند اجناس لباس را مستقیما به دنبال کنندگان خود توصیه کنند. جای تعجب نیست که عادات خرید مصرف کنندگان با این همه فناوری در دسترس ما تغییر کرده- 64 درصد از هزاره ها می گویند که هنگام جست و جو در تلفن های هوشمند خود ، خریدی فوری انجام داده اند. به عنوان یک مصرف کننده، برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد خرید، آگاهی از چگونگی تاثیر فناوری بر خرید ما و نحوه خرید آن ضروری است. علاوه بر این، برای کسانی که در صنعت خرده فروشی هستند، به روز ماندن با آخرین فناوری ها و سازگاری استراتژی برای بقا در این عصر دیجیتال بسیار مهم است.


این همه برای صنعت مد به طور کلی به چه معناست؟

بر کسی پوشیده نیست که فناوری تقریبا همه جنبه های زندگی ما را تغییر داده است و صنعت مد نیز از این قاعده مستثنی نیست. خرید آنلاین، جستجو و خرید پوشاک را از هر جای دنیا برای مشتریان آسان تر کرده است، که منجر به تغییر به سمت مد سریع و افزایش ضایعات منسوجات شده است. از سوی دیگر، پیشرفت های جدید در علم مواد این امکان را برای لباس ها فراهم کرده است که ظاهری زیباتر داشته باشند. اما اکنون فناوری های پوشیدنی مانند ردیاب های تناسب اندام را داریم که در لباس ها و پارچه های ساخته شده از منابع پایدار مانند بامبو و بطری های پلاستیکی بازیافتی تعبیه شده اند. چاپ سه بعدی می تواند نحوه تولید لباس ها را متحول کند و امکان طراحی های شخصی و تولید بر اساس تقاضا با ضایعات کمتر را فراهم کند. این یک زمان هیجان انگیز برای مد است، زیررا این پیشرفت های فناوری چالش ها و فرصت هایی را برای صنعت ایجاد می کند. با ادغام متفکرانه فناوری و تمرکز بر پایداریف آینده مد روشن تر از همیشه به نظر می رسد.


نتیجه :

همتنطور که میبینید، تکنولوژی نحوه تعامل ما با لباس هایمان و نحوه ساخت آنها را تغییر میدهد. این تغییرات احتمالا با توسعه فناوری های مختلف و وارد شدن به زندگی روزمره ما ادامه خواهد داشت. چه طراح مد باشید، چه کسی که عاشق لباس هستید یا فقط به آخرین روندهای فناوری علاقه مند هستید، به روزماندن در مورد تاثیر فناوری بر صنعت ضروری است.

 

اشتراک گذاری

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد